Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym powodzeniem – nic dziwnego, bowiem przynoszą one realne oszczędności dla właścicieli budynków i domów mieszkalnych! Powstawanie prądu, który zasila wszystkie urządzenia elektryczne jest możliwe dzięki instalacji oraz czystej energii słońca. Dowiedz się, czy warto postawić na panele fotowoltaiczne i czy naprawdę są tak opłacalne?
Realne oszczędności czy duży wydatek?
Wiele osób zastanawia się nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych, ale odstrasza ich wysoka cena założenia instalacji. Warto wówczas zgłosić się do gminy i sprawdzić, czy dysponuje ona funduszem przewidzianym na ekologiczne instalacje. Należy bowiem wiedzieć, że Unia Europejska wspomaga dotacjami te gminy, które promują zakładanie ekologicznych instalacji takich jak turbiny, piece na ekogroszek i pellet czy właśnie panele fotowoltaiczne. Mimo wysokich kosztów, jakie trzeba ponieść na początek, ogromne znaczenie mają co miesięczne oszczędności, które w sposób znaczący poprawiają domowy budżet. Poza tym, pamiętajmy by korzystać z dotacji i szukać informacji na temat zakładania paneli fotowoltaicznych w gminach.
Nadwyżki prądu – czy panele sprawdzą się podczas zimy?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczne – oczywiście, że tak! Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który może być zużywany na bieżąco, ale wszystkie nadwyżki trafiają do sieci. Dlatego możesz korzystać z darmowego prądu także w nocy i w miesiącach zimowych lub jesiennych, gdy siłą rzeczy słonecznych dni jest znacznie mniej niż wiosną i latem. Nadwyżki prądu są doskonałe ze względu na fakt, iż pozwalają na uniezależnienie się od dostawców prądu, jeśli nasza instalacja ma charakter wspomagający tradycyjne źródła.
Czy trzeba obsługiwać panele fotowoltaiczne?
Kiedy zainstalujemy na swoim dachu lub na gruncie panele fotowoltaiczne, nie musimy stale doglądać naszej instalacji. Produkcja prądu odbywa się bezgłośnie i nie wymaga codziennej obsługi przez właściciela budynku. Jeśli Twoje panele działają bez zarzutu, możesz nawet zapomnieć o ich istnieniu i korzystać z darmowego źródła energii elektrycznej